ایران داب استپ

رسانه ایران داب استپ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد
پست های ویژه

سبک داب استپ چیست؟ هر آنچه که باید در مورد موسیقی Dubstep بدانید

موسیقی داب استپ چیست؟

سبک داب استپ زیر ژانری ای از سبک EDM است که از اوایل قرن بیست و یکم در انگلستان آغاز شد. عنصر کلیدی این سبک بیس می باشد و بیس ویژگی تعیین کننده این سبک است. ریتم این موسیقی تلفیقی از سبک های درام اند بیس، گاراژ و گرایم است.

 

بهترین روش برای تشخیص یک ترک داب استپ ساب بیس لرزشی آن موسیقی می باشد. ساب بیس با سرعت های مختلف تغیر می کند و یک حس حرکتی مانند تلو تلو خوردن به موسیقی می دهد. آهنگ های داب استپ به طور معمول از ضربات بیشتری در دقیقه بر خوردارند که معمولا بین ۱۳۸ تا ۱۴۸ BPM هستند.

 

داب است از ضربات چهار به چهار پشتیبانی نمی کند، در عوض این سبک به ضربات فاصله دار همزمان و متغیر پایبند است به طوری که شنونده مترونوم ذهنی خود را به آن اضافه می کند.

 

اجزای اصلی موسیقی داب استپ چیست؟

بیس لاین. بیسی سنگین و متغیر که به صورت مداوم در کنار دیگر اجزای موسیقی قرار دارد که می توان گفت یکی از اصلی ترین عناصر موسیقی داب استپ است. این عنصر را معمولا با عنوان "Wobble" یا به زبان فارسی "تلو تلو خوردن" می شناسند.

 

 

ریتم و سرعت. آهنگ های داب استپ معمولا با سرعت ۱۴۰ ضربه در دقیقه حرکت می کنند، اگرچه ریتم های نیم وقت و میانی موسیقی باعث می شود که شما احساس کنید سرعت موسیقی ۷۰ ضربه در دقیقه است.

 

 

 

ساختار کلید و آهنگ. ترانه ها و ملودی های آکورد در موسیقی داب استپ اغلب برای انتقال صدایی تیره و تاریک در کلید های کوچک قرار دارند. ملودی ها با ریورب ادغام می شوند تا شکلی از فضا را ایجاد کنند. اکثر آهنگ های داب استپ بی کلام هستند اما هنرمندانی نیز هستند که ترجیح می دهند آواز را نیز در این سبک ادغام کنند.

 

 

 

بیس دراپ. پس از اتمام مرحله مقدمه یا همان اینتروداکشن، موسیقی لحظه ای متوقف یا محو می شود و وقتی دوباره شروع می شود ضربات و لایه های بیس قدرتمندی به موسیقی اضافه می گردد و موسیقی را کامل می کند.

 

 

 

داب استپ و زیر ژانر های آن کدام اند؟

شاید تعداد زیر ژانر های سبک داب استپ از تعداد سبک های الکترونیکی که وجود دارد بیشتر باشد. همیشه اینگونه نبود در ابتدا موسیقی داب استپ تقریبا فقط به صورت کلاسیک داب استپ وجود داشت، اما با پیشرفت فناوری های کامپیوتری و خلاقیت هنرمندان شکل های دیگری از سبک داب استپ به وجود آمد. در ادامه به معرفی سبک داب استپ و تعدادی از زیر ژانر های معروف آن می پردازیم.

 

کلاسیک داب استپ (Classic Dubstep). این همان سبکی است که همه ی ما زمانی که برای اولین بار آهنگ داب استپ گوش می دهیم، می شنویم. داب استپ به شکلی که واقعا وجود دارد.

 

برواستپ (Brostep). اغلب با داب استپ اشتباه گرفته می شود. برواستپ سبکی پر هیجان با سرعت تمپو ۱۵۰ ضربه در دقیقه است. اسکریلکس یکی از قابل توجه ترین هنرمندان این سبک می باشد.

 

داب استپ ریدِم (Dubstep Riddim). زیر ژانری از سبک داب استپ می باشد که برای استفاده از بیس های سنگین تکراری و مینیمالیستی به همراه ضربات کوبه ای سه گانه شناخته می شود.

 

دث استپ (Deathstep). دث استپ جنبه تاریک داب استپ است. طراحی صدا حالتی تیره و خشن دارد.

 

درام استپ (Drumstep). درام استپ تلفیقی از سبک درام اند بیس و داب استپ می باشد. سرعت ضربات مانند سبک درام اند بیس ۱۶۰ BPM می باشد اما در طول آهنگ متغیر است.

 

ملودیک داب استپ (Melodic Dubstep). ملودیک داب استپ یکی دیگر از زیر ژانر های سبک داب استپ است. بر خلاف دیگر زیر ژانر ها این سبک ملودی و ریتم نسبتا آرام و دلنشین تری دارد.

 

 

امیدواریم مطالب فوق کمکی در راستای شناخت هر چه بهتر این سبک محبوب به شما کرده باشد. پذیرای نظرات شما عزیزان در قسمت نظرات هستیم.

 

برای دسترسی به آرشیو بزرگی از موسیقی داب استپ کلیک کنید.

 

دیدگاه کاربران

برای ارسال دیدگاه و نمایش نظرات کاربران کلیک کنید.